Що таке кошторис?
Кошторис – це документ, який містить всю необхідну інформацію про вартість будівельно-монтажних, ремонтних або спеціалізованих видів робіт. Розрахунок кошторисної вартості базується на чинних будівельних нормах та настановах з визначення кошторисної вартості з врахуванням актуальних коефіцієнтів та встановленого розміру заробітної плати в залежності від регіону в якому планується виконувати роботи.
Наявність кошторису це обов’язкова умова для ефективного планування вартості будівництва та реалізації майбутнього проекту. Кошторис – це невід’ємна складова при плануванні майбутніх витрат, формуванні собівартості та планового розміру майбутнього прибутку.
Види кошторисної документації
- Локальний кошторис – документ найвищої деталізації, в якому розписані всі види робіт, які плануються до виконання. Він містить інформацію про одиницю виміру та кількість відповідної роботи. Крім того він включає вартість та необхідну кількість матеріалів до кожної роботи та потрібні механізми. Також в ньому відображена інформація про вартість за одиницю та загальна сума по кожній роботі, та підсумки по кожному розділу.
- Об’єктний кошторис – він об’єднує та узагальнює вартісні показники локального кошторису в межах об’єкту. В одному об’єкті може бути різна кількість локальних кошторисів, в залежності від видів робіт що плануються до виконання. Також в рамках будівництва може бути різна кількість об’єктів, які відображаються в цьому документі.
- Зведений кошторисний розрахунок – це документ, який містить суми всіх розрахунків що відображені в главах 1- 12, також кошторисний прибуток, адміністративні витрати та ПДВ чи єдиний податок, в залежності, від системи оподаткування майбутнього виконавця.
Можливості для планування на основі кошторису
- Фонд заробітної плати – можна спланувати на основі даної документації. В локальному кошторисі ми можемо бачити вартість заробітної плати робітників та інженерного персоналу. Загальний фонд заробітної плати можемо знайти в зведеному кошторисному розрахунку
- Матеріали – можемо планувати закупівлю потрібної кількості матеріалів на основі відомості ресурсів, що є невід’ємною частиною кошторисної документації.
- Механізми – важлива стаття витрат при формуванні бюджету будівельних чи монтажних робіт. Потрібні механізми, кількість їх машино-годин та вартості також відображені в документації.
- Прибуток – мета діяльності будь-якого підрядника. Його також плануємо на основі кошторисних розрахунків.
- Інші витрат – це можуть бути кошти на відрядження, оренду техніки та ін.
Кошторис, як інструмент успішної реалізації проекту.
Важливо з всією серйозність підходити до формування кошторисної документації, оскільки, від професійності формування кошторису буде залежати прибутковість майбутнього будівництва.
Дуже часто учасники будівельної галузі не приділяють достатньої уваги, саме цьому початковому етапу ініціалізації майбутнього проекту. Залучають до складання кошторисів неперевірених виконавців та намагаються отримати кошторис за якомога найнижчу ціну. А потім в ході виконання робіт виявляється, що обсяги робіт були враховані не в повному обсязі, ціни на деякі матеріали виявились нижчими ніж закупівельні та багато інших «сюрпризів». Потім така економія призводить до зниження прибутковості будівництва на десятки, а то й сотні тисяч гривень.
Отже, грамотний кошторис – це ваш один з основних інструментів для ефективного планування реалізації будівництва та отримання прибутку.